Welcome To Threads And Treads!

In Cooperation With The Greenwich Department of Parks & Recreation





Sponsors
2006_yardisphoto_white.gif (5801 bytes)



THREADS & TREADS JINGLE BELL JOG 2010
DECEMBER 12, 9AM, Threads & Treads, 3M

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Andrew Grasso, 18, Old Greenwich, CT        16:08    5:22
    2    1  JrM Peter Geithner, 17, Larchmont, NY           16:16    5:25
    1           Victor Dahl, 18*, Old Greenwich, CT         16:27    5:29
    3    1  M40 David Thompson, 40, Old Greenwich, CT       17:35    5:52
    4    2  M40 Anatolie Vartosu, 42, Stamford, CT          17:41    5:54

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    5    1  M30 Brad Wellington, 34, Darien, CT             18:35    6:11
    2    1  W30 Sharon Lemberger, 37*, Stamford, CT         18:47    6:16
    6    1  M50 Kevin Barrett, 53, Port Chester, NY         19:03    6:21
    7    2  JrM Daniel Wilbanks, 15, Old Greenwich, CT      19:06    6:22
    8    1  M20 Matt Yardis, 28, Greenwich, CT              19:11    6:24
    9    2  M30 Felipe Gonzalez-Gordon, 39, Rye, NY         20:05    6:42
    3    1  JrW Sarah Endres, 12*, New Canaan, CT           20:12    6:44
   10    2  M50 Chris Sykes, 50, Weston, CT                 20:25    6:48
   11    3  M40 Toshiki Shimura, 41, Old Greenwich, CT      20:27    6:49
    4    1  W50 Sharon Vos, 56*, Riverside, CT              20:29    6:49
   12    4  M40 Evan Bender, 45, Ossining, NY               20:40    6:53
   13    3  JrM Philip Straessle, 18, Greenwich, CT         20:48    6:56
   14    3  M50 John Krasniewicz, 59, Old Greenwich, CT     20:58    6:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   15    4  M50 Scott Harrison, 56, Darien, CT              21:19    7:06
   16    5  M40 Jim Doucette, 45, Old Greenwich, CT         21:53    7:17
   17    6  M40 Oliver Kaufman, 48, Stamford, CT            21:59    7:20
   18    1  M60 Ron Rembaum, 64, Old Greenwich, CT          22:08    7:22
   19    5  M50 Dan Clark, 57, Stamford, CT                 22:28    7:29
    5    2  W50 Martha Taylor, 51*, Bronxville, NY          23:17    7:45
   20    3  M30 Michael Sapia, 35, Stamford, CT             23:24    7:48
    6    1  W40 Ann Williams, 46*, Old Greenwich, CT        23:28    7:49
   21    4  JrM Peter Case, 12, Darien, CT                  23:50    7:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    7    1  W20 Annika Klein, 27*, Greenwich, CT            24:05    8:02
   22    6  M50 Michael Case, 51, Darien, CT                24:12    8:04
    8    2  W20 Courtney Adams, 24*, Stamford, CT           24:14    8:05
    9    3  W50 Jane Sulich, 50*, Greenwich, CT             24:18    8:06
   10    2  W30 Andrea Fortino, 38*, Goldens Bridge, NY     24:25    8:08
   23    7  M40 Joe Keeney, 49, Greenwich, CT               24:30    8:10
   24    2  M20 Eddie Furth, 26, Stamford, CT               24:34    8:11
   25    2  M60 David Elliott, 62, Greenwich, CT            24:39    8:13
   26    5  JrM George Peabody, 16, Greenwich, CT           24:46    8:15
   27    8  M40 Chris Brush, 42, Greenwich, CT              24:48    8:16
   28    7  M50 Joost Vos, 57, Riverside, CT                25:12    8:24
   11    3  W20 Carolyn Gamaros, 27*, New York, NY          25:23    8:27
   29    8  M50 Frank Greenw, 56, Katonah, NY               25:24    8:28
   12    2  JrW Hannah Taylor, 12*, Bronxville, NY          25:45    8:35
   13    2  W40 Ruth Littmann, 46*, Goldens Bridge, NY      25:57    8:39
   14    4  W50 Karen Dondero, 56*, White Plains, NY        26:04    8:41
   15    3  W30 Julie Abbett, 36*, Old Greenwich, CT        26:07    8:42
   30    3  M60 Steve Lynaugh, 61, Teaneck, NY              26:08    8:43
   31    4  M60 Markus Straessle, 64, Greenwich, CT         26:12    8:44
   16    3  W40 Linda Filar, 42*, Old Greenwich, CT         26:14    8:45
   32    1  M70 Bob Goldblatt, 70, New Canaan, CT           26:17    8:46
   17    4  W40 Sarah Dannenbring, 40*, Valhalla, NY        26:34    8:51
   33    5  M60 Carl Tucker, 62, Tarrytown, NY              26:36    8:52
   34    9  M40 Charles Otton, 43, Old Greenwich, CT        26:39    8:53
   18    4  W30 Karin Searle, 37*, New Rochelle, NY         26:42    8:54
   19    5  W30 Jennifer Hoysradt, 32*, Stamford, CT        26:49    8:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   35    3  M20 Frank Tedesco, 27, Stamford, CT             27:13    9:04
   36    4  M20 John Remlin, 27, New York, NY               27:14    9:05
   20    3  JrW Elizabeth Dolan, 17*, Greenwich, CT         27:16    9:05
   37   10  M40 Patrick Dolan, 49, Greenwich, CT            27:17    9:05
   21    5  W40 Abigail McCarthy, 46*, Old Greenwich, CT    27:24    9:08
   22    6  W30 Alyson Panero, 30*, Greenwich, CT           27:25    9:08
   38    6  M60 Nick Ohnell, 68, Greenwich, CT              27:33    9:11
   39    9  M50 John Bailer, 57, Riverside, CT              27:38    9:12
   23    5  W50 Rozsa Gaston, 52*, Greenwich, CT            27:39    9:13
   40    7  M60 John Gibbons, 68, Old Greenwich, CT         27:53    9:17
   41   11  M40 Bob Smith, 47, Wilton, CT                   28:12    9:24
   24    4  W20 Kelly Russo, 24*, Norwalk, CT               28:16    9:25
   25    6  W40 Michelle Tween, 40*, Eastchester, NY        28:17    9:25
   26    7  W40 Dawn Bolling, 46*, Norwalk, CT              28:26    9:28
   27    5  W20 Natalie Sammarco, 24*, Greenwich, CT        28:36    9:32
   42    4  M30 Jim Velez, 39, Cos Cob, CT                  28:42    9:34
   28    4  JrW Grace Fahey, 10*, Greenwich, CT             28:44    9:34
   43   12  M40 Scott Fahey, 44, Greenwich, CT              28:45    9:35
   29    8  W40 Susan Fahey, 48*, Greenwich, CT             28:48    9:36
   30    1  W60 Joanne Dondero, 63*, White Plains, NY       28:50    9:36
   31    7  W30 Belkis Camilo, 38*, Greenwich, CT           28:50    9:37
   32    9  W40 Angelique Bell, 42*, Greenwich, CT          28:51    9:37
   33    8  W30 Clare McLellan, 35*, Stamford, CT           28:58    9:39
   44   10  M50 Tim Smee, 55, Greenwich, CT                 28:58    9:39
   34    6  W50 Sally Greene, 52*, Katonah, NY              29:07    9:42
   45   11  M50 Michael Berardino, 58, Katonah, NY          29:07    9:42
   35    2  W60 Sonya Derrien, 64*, Greenwich, CT           29:13    9:44
   36    7  W50 Diane Adams, 54*, Merrimack, NH             29:14    9:44
   46    6  JrM Walter Huffman, 7, Greenwich, CT            29:15    9:45
   37   10  W40 Binney Huffman, 41*, Greenwich, CT          29:15    9:45
   47   13  M40 David Reilly, 45, Greenwich, CT             29:17    9:46
   38    6  W20 Kimberly Sichler, 28*, Portchester, NY      29:25    9:48
   48   14  M40 Brian Raney, 40, Portchester, NY            29:25    9:48
   49   12  M50 Karl Eilers, 58, Danbury, CT                29:28    9:49
   39    9  W30 Germaine Andruss, 35*, Cos Cob, CT          29:37    9:52

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   40   11  W40 Elizabeth Steede, 40*, Stamford, CT         30:08   10:03
   41   12  W40 Laura Booth, 45*, Greenwich, CT             30:11   10:04
   50    5  M30 Marc Rinaldi, 37, Greenwich, CT             30:12   10:04
   51   13  M50 Mark Sutton, 55, Riverside, CT              30:12   10:04
   42   13  W40 Karen Winslow, 47*, Cos Cob, CT             30:30   10:10
   43    7  W20 Michele Aulenti, 26*, Stamford, CT          31:03   10:21
   44   10  W30 Andrea Levine, 39*, Greenwich, CT           31:11   10:24
   45   14  W40 Jan Allardt, 48*, Greenwich, CT             31:13   10:24
   46   15  W40 Victoria Keating, 40*, Stamford, CT         31:51   10:37
   52    6  M30 Charles Andross, 37, Cos Cob, CT            31:58   10:39
   53   15  M40 Mark Abbott, 46, Greenwich, CT              32:29   10:49
   47   16  W40 Moira Mooney, 43*, Stamford, CT             32:32   10:50
   54   16  M40 Richard Kraszewski, 46, Middletown, CT      32:32   10:51
   48   11  W30 Shauna Reilly, 37*, Greenwich, CT           32:49   10:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   49    8  W20 Rebecca Tringali, 20*, Greenwich, CT        33:02   11:00
   55   14  M50 Daniel Assumma, 59, Somers, CT              33:27   11:09
   50   12  W30 Karen Scudero, 32*, Tarrytown, NY           33:35   11:11

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   56    2  M70 Robert Chen, 72, Greenwich, CT              37:36   12:32
   51   17  W40 Mary Breda Ryan, 49*, Stamford, CT          38:50   12:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   52    8  W50 Luz Avila Pabon, 50*, Greenwich, CT         39:09   13:03
   53    5  JrW Claire Monahan, 11*, Portchester, NY        40:13   13:24
   54    9  W50 Caryn Difillipo, 51*, Portchester, NY       40:14   13:24
   57   15  M50 Tom Monahan, 50, Portchester, NY            40:14   13:25
   58    3  M70 Georges Derrien, 74, Jackson Hts, NY        41:24   13:48

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   55   10  W50 Diane Taylor, 50*, Greenwich, CT            44:22   14:47
   56    9  W20 Julie Cofone, 28*, Norwalk, CT              44:24   14:48

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   57    6  JrW Natasha Otton, 13*, Old Greenwich, CT       47:07   15:42
   58    7  JrW Ellie Otton, 11*, Old Greenwich, CT         47:08   15:43
   59   13  W30 Chiara Cowan, 33*, Stamford, CT             47:09   15:43
"*" indicates females
6 finishers among Men 19 & Under
4 finishers among Men 20 - 29
6 finishers among Men 30 - 39
16 finishers among Men 40 - 49
15 finishers among Men 50 - 59
7 finishers among Men 60 - 69
3 finishers among Men 70 & Up
7 finishers among Women 19 & Under
9 finishers among Women 20 - 29
13 finishers among Women 30 - 39
17 finishers among Women 40 - 49
10 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 - 69
58 male finishers
59 female finishers
117 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1  JrM Andrew Grasso, 18, Old Greenwich, CT        16:08    5:22

Open Women
    1    1  JrW Victor Dahl, 18, Old Greenwich, CT          16:27    5:29

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 19 & Under
    2    1      Peter Geithner, 17, Larchmont, NY           16:16    5:25
    7    2      Daniel Wilbanks, 15, Old Greenwich, CT      19:06    6:22
   13    3      Philip Straessle, 18, Greenwich, CT         20:48    6:56
   21    4      Peter Case, 12, Darien, CT                  23:50    7:57
   26    5      George Peabody, 16, Greenwich, CT           24:46    8:15

Men 20 - 29
    8    1      Matt Yardis, 28, Greenwich, CT              19:11    6:24
   24    2      Eddie Furth, 26, Stamford, CT               24:34    8:11
   35    3      Frank Tedesco, 27, Stamford, CT             27:13    9:04
   36    4      John Remlin, 27, New York, NY               27:14    9:05

Men 30 - 39
    5    1      Brad Wellington, 34, Darien, CT             18:35    6:11
    9    2      Felipe Gonzalez-Gordon, 39, Rye, NY         20:05    6:42
   20    3      Michael Sapia, 35, Stamford, CT             23:24    7:48
   42    4      Jim Velez, 39, Cos Cob, CT                  28:42    9:34
   50    5      Marc Rinaldi, 37, Greenwich, CT             30:12   10:04

Men 40 - 49
    3    1      David Thompson, 40, Old Greenwich, CT       17:35    5:52
    4    2      Anatolie Vartosu, 42, Stamford, CT          17:41    5:54
   11    3      Toshiki Shimura, 41, Old Greenwich, CT      20:27    6:49
   12    4      Evan Bender, 45, Ossining, NY               20:40    6:53
   16    5      Jim Doucette, 45, Old Greenwich, CT         21:53    7:17

Men 50 - 59
    6    1      Kevin Barrett, 53, Port Chester, NY         19:03    6:21
   10    2      Chris Sykes, 50, Weston, CT                 20:25    6:48
   14    3      John Krasniewicz, 59, Old Greenwich, CT     20:58    6:59
   15    4      Scott Harrison, 56, Darien, CT              21:19    7:06
   19    5      Dan Clark, 57, Stamford, CT                 22:28    7:29

Men 60 - 69
   18    1      Ron Rembaum, 64, Old Greenwich, CT          22:08    7:22
   25    2      David Elliott, 62, Greenwich, CT            24:39    8:13
   30    3      Steve Lynaugh, 61, Teaneck, NY              26:08    8:43
   31    4      Markus Straessle, 64, Greenwich, CT         26:12    8:44
   33    5      Carl Tucker, 62, Tarrytown, NY              26:36    8:52

Men 70 & Up
   32    1      Bob Goldblatt, 70, New Canaan, CT           26:17    8:46
   56    2      Robert Chen, 72, Greenwich, CT              37:36   12:32
   58    3      Georges Derrien, 74, Jackson Hts, NY        41:24   13:48

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Women 19 & Under
    3    1      Sarah Endres, 12, New Canaan, CT            20:12    6:44
   12    2      Hannah Taylor, 12, Bronxville, NY           25:45    8:35
   20    3      Elizabeth Dolan, 17, Greenwich, CT          27:16    9:05
   28    4      Grace Fahey, 10, Greenwich, CT              28:44    9:34
   53    5      Claire Monahan, 11, Portchester, NY         40:13   13:24

Women 20 - 29
    7    1      Annika Klein, 27, Greenwich, CT             24:05    8:02
    8    2      Courtney Adams, 24, Stamford, CT            24:14    8:05
   11    3      Carolyn Gamaros, 27, New York, NY           25:23    8:27
   24    4      Kelly Russo, 24, Norwalk, CT                28:16    9:25
   27    5      Natalie Sammarco, 24, Greenwich, CT         28:36    9:32

Women 30 - 39
    2    1      Sharon Lemberger, 37, Stamford, CT          18:47    6:16
   10    2      Andrea Fortino, 38, Goldens Bridge, NY      24:25    8:08
   15    3      Julie Abbett, 36, Old Greenwich, CT         26:07    8:42
   18    4      Karin Searle, 37, New Rochelle, NY          26:42    8:54
   19    5      Jennifer Hoysradt, 32, Stamford, CT         26:49    8:56

Women 40 - 49
    6    1      Ann Williams, 46, Old Greenwich, CT         23:28    7:49
   13    2      Ruth Littmann, 46, Goldens Bridge, NY       25:57    8:39
   16    3      Linda Filar, 42, Old Greenwich, CT          26:14    8:45
   17    4      Sarah Dannenbring, 40, Valhalla, NY         26:34    8:51
   21    5      Abigail McCarthy, 46, Old Greenwich, CT     27:24    9:08

Women 50 - 59
    4    1      Sharon Vos, 56, Riverside, CT               20:29    6:49
    5    2      Martha Taylor, 51, Bronxville, NY           23:17    7:45
    9    3      Jane Sulich, 50, Greenwich, CT              24:18    8:06
   14    4      Karen Dondero, 56, White Plains, NY         26:04    8:41
   23    5      Rozsa Gaston, 52, Greenwich, CT             27:39    9:13

Women 60 - 69
   30    1      Joanne Dondero, 63, White Plains, NY        28:50    9:36
   35    2      Sonya Derrien, 64, Greenwich, CT            29:13    9:44




BACK TO RESULTS INDEX PAGE

 

.2010 Yardis Brothers, Inc. All rights reserved

Threads & Treads
17 East Putnam Avenue
Greenwich, CT. 06830
203-661-0142
mickeyyardis@yahoo.com

Webmaster: Mark Edwards